Walter Ciszek

Walter Ciszek_small

Walter Joseph Ciszek, SJ byl americký jezuita a misionář polského původu. Narodil se 4. listopadu 1904 v Pensylvániii v USA a celý svůj život zasvětil službě druhým. K jezuitům vstoupil v roce 1928. V následujícím roce se dověděl, že papež Pius XI. vyzval seminaristy, aby vstoupili do nového ruského centra v Římě, které připravuje kněze pro práci v Rusku. Poslali ho do Říma studovat teologii a byzantský obřad. Na kněze byl vysvěcen v roce 1937, ale protože kněží nemohli být vysláni do Ruska, byl určen k práci v Polsku. Po vypuknutí války v roce 1939 se dokázal P. Ciszek s falešnými doklady dostat do Ruska. Pracoval jako nekvalifikovaný dělník až do června 1941, kdy ho tajná policie zatkla jako podezřelého špiona. Po zatčení se Ciszek ocitl v neslavné Lubjanské věznici v Moskvě, kde byl vyslýchán jako "vatikánský špión" a odsouzen k patnácti rokům těžké práce na Sibiři. Přestože byl nucen s ostatními pracovat v uhelném dolu v gulagu, našel způsob, jak poskytovat svátost smíření a slavit mši svatou. V roce 1955 byl P. Ciszek propuštěn z pracovních táborů, ale byl nucen žít v gulagu v Norilsku, kde pracoval v chemické továrně. Po desetiletích, kdy byl pokládán za mrtvého, měl konečně možnost psát rodinným příslušníkům ve Spojených státech. V Norilsku otec Ciszek a další kněží sloužili rostoucí farnosti, ale KGB mu vyhrožoval, že ho zatkne, pokud bude v této činnosti pokračovat. Přesun do jiného města mu rychle znemožnili. V roce 1963, po 23 letech věznění, se otec Ciszek dozvěděl, že se vrací domů. Po intervenci prezidenta Johna Kennedyho, jen měsíc před vraždou prezidenta, byli on a americký student vráceni do Spojených států výměnou za dva sovětské agenty. Po návratu pracoval ve středisku Jana XXIII. na Fordhamské univerzitě v Pennsylvánii až do své smrti v dne 8. prosince 1984. Kanonizační proces P. Ciszeka byl formálně zahájen roku 2012.
Více než třicet let po jeho smrti je Ciszekův život stále inspirací pro ty, kteří uvažují o jezuitském povolání, obzvláště prostřednictvím dvou knih ze svého života: "S Bohem v Rusku" a "On mě vede". Sbírka dříve nepublikovaných spisů "S Bohem v Americe" byla vydána v Loyola Press v roce 2016.
*převzato z externího zdroje

1 položek celkem
80 slovoprotebe.cz Ciszek S Bohem v Rusku 9788074501241 01
Akce +Dárek k nákupu
349 Kč –15 %
295 Kč

Walter Ciszek se narodil v rodině polských emigrantů. Po vstupu k jezuitům se přihlásil k misijní práci v Rusku a přijal východní obřad. O své...

Kód: 80

Stránka 1 z 1 - 1 položek celkem